Yetişkin Ortodonti Tedavisi

Yetişkin hastalarımızda diş teli tedavisi için bir üst sınır olmayıp tek ve en önemli kriter hastamızın ağız ve diş dokularının sağlıdır. Tedaviye başlamadan önce diş eti çekilmeleri ve dolayısıyla kemik kayıpları iyi değerlendirilmeli, vakaya göre en kısa sürede en sağlıklı sonucu alabileceğimiz tedavi yöntemi seçilmelidir. Son yıllarda yetişkin ortodonti tedavisi İstanbul‘da çok daha fazla yetişkinin tercih ettiği bir tedavi olmaya başladı. Ortodonti uzmanı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.  Çocuk hastalardan farklı olarak ortodonti tedavi normlarına göre en ideali değil, hastamızın koşullarına göre en ideali elde etmeyi hedeflemeli ve tedaviyi şekillendirmeliyiz. Randevu ve bilgi almak için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yetişkin Ortodonti Tedavilerimiz

Lingual Ortodonti

Kimse fark etmeden ortodonti tedavisi görmenin tek yolu olan “Lingual Ortodonti”, dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan sabit tellerle yapılan ortodonti tedavisine denir. Lingual dil dokusuna komşu bölge demektir. Tam da tarif edildiği üzere bu tel tedavi yönteminde teller dil dokusuna komşu yüzeye yapıştırılır. Bu sebeple, dudak ve yanak dokusuna komşu yüzeye yapıştırılan tel tedavisine kıyasla dilin adaptasyonu biraz daha uzun sürer. Ancak estetik kaygısı olan hastalarımız için en başarılı ve uygun tedavi seçeneklerinden biridir. Günümüzde özellikle yetişkinler ve dişlerinin değerini bilen hastalarımızın rağbet ettiği lingual ortodonti tedavisi, ağız ve diş yapınızın estetik, fonksiyon ve sağlık sorununa son derece estetik bir çözüm üretiyor.


Lingual ortodonti tedavisinde teller, dişlerinizin iç kısmından yapışıp size görünmez bir ortodonti tedavisi şansı sunuyor. Kemik ve diş yapınıza göre, self-ligating sürtünmesiz sistem teller kullanılabileceği gibi bazı özel durumlarda, hızlı diş hareketi ya da diş eti çekilme riski olup dişlerinizin fazla miktarda öne ya da yana hareket etmesini istemediğimiz durumlarda standart lingual stb braketlerle de tedaviniz yapılabilir. Burada uzman görüşü almanız, doktorunuzun tavsiyesini dinlemenizde büyük fayda var.

Self Ligating Braketli Ortodonti (Hızlı Ortodontik Tedavi)

“Ben tellerimi seviyorum hem estetik istersem porselen braketle kombine ederiz ama zamandan da kazanmak isterim” diyenler için

Klasik ortodontiye farklı bir bakış açısı ve sürtünmesiz sistemiyle hız katan kapaklı braketler yani self-ligating sistem, ağızda daha az tel barındırdığı için hastaya daha fazla konfor sunuyor. Normalde dişlerin üzerine yapıştırılan braketleri, ark tellerine ligatür teli denen ince tellerle bağlarız. Bu teller yerlerinden oynayabilir, yemek yedikçe hareket edip diş etini ve alveol mukozayı irite edebilirler. Kapaklı braketler, ligatür telleriyle bağlantıya gerek duymadan kendi kapağıyla braketlerin ark teline bağlanmasını sağladıkları için hastalarımız daha rahat eder. Ayrıca tek kapak içinde serbest kaldığı için ortamda oluşan sürtünme azalır ve diş hareketi hızlanır. Bu tür braketlerin estetik versiyonları da mevcuttur ve genç, yetişkin tüm hastalarımızın estetik kaygılarına cevap verir.

Protez Öncesi Ortodonti

Geçmişte kaybettiğiniz ve önemsemediğiniz dişler sonucu kemik kaybı yaşar, çekim boşluğuna komşu dişlerin devrilmesiyle birden fazla dişin sağlığını kaybedersiniz. Sonra en kısasından çözüm elde etmek için aksı bozulmuş, gelen kuvvetleri dengeli bir şekilde karşılayamayan bu dişleri kestirip protez yaptırdığınızda bir şeylerin yanlış olduğunu hisseder ama sorununuza tam bir çözüm bulamazsınız. Uzun vadede desteği güçlü olmayan köprü ayakları olan dişlerden de kayıp yaşarsınız.Protez yaptırmadan önce kısa süreli bir ortodonti tedavisiyle dişlerinizin sağlığını geri kazanır ve protezinizin ömrünü uzatırsınız. Bazen de eski çekim boşluklarını ortodonti tedavisiyle tamamen kapatmak mümkün olur ve dişlerinizi kestirmek zorunda kalmazsınız. Herhangi bir sabit ünite (protez- implant) ağıza konmadan önce bir ortodonti uzmanıyla görüşmek tedavinize farklı bir vizyon katabilir.

Telsiz Ortodonti (Invisalign Clear Aligner)

“Ben tel takmam ama dişlerimi de kestirmem, Doktor bir çözüm üret” diyenler için bire bir.

Tel takmadan ortodonti tedavisi görme şansını size veren bu sistem, tamamen sizin için özel üretilmiş ince ve pürüzsüz şeffaf plaklardan oluşur. Bu plakları iki haftada bir sıradaki seri ile değiştirirsiniz. Dişleriniz yavaş yavaş , her hafta hareket eder, en son pekiştirme döneminde takılan son seri ile tedaviniz sonlanır. Invisalign, klasik ortodonti tedavisine göre size istediğinizi yeme içme ve dişlerinizi daha kolay temizleyebilme şansı sunar. Bakteriyel plak ve gıdalar klasik ortodonti tedavisinde tutunacak yüzey bulabilirken, takılıp çıkartılma şansı olan şeffak plaklarla ağız sağlığınızı korumak, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskini azaltmak daha kolaydır. Lingual ortodontide de olduğu gibi, tedaviniz kimse tarafından fark edilmeyip estetik konforunuzu korumaya devam edeceksiniz.

Estetik Braketli Ortodonti

“Tel takarım ama ancak estetik gözükmesi şartıyla” diyenler için birebir olan porselen ya da zirkonyumdan üretilen estetik braketler ile ortodonti tedaviniz daha da keyifli..

Ayrıca teflon kaplı tellerle gümüş renkli tel görüntüsünden tamamen kurtulmanız da mümkün. Tek sorun tamamen diş renginde olan braket ve teller arasındaki gıda artıklarının kolay görünmemesi. O yüzden ağız hijyeninizin daha da önem kazandığını unutmamalısınız!!

İmplant Öncesi Ortodonti

Eksik dişlerinizin sayısı ve yerine göre, bazen hiç implant konmasına gerek kalmadan, bazen planlanmış implant saysını azaltmak, bazen de implant konacak yerin kemiğini, dişleri hareket ettirerek arttırmak yoluyla ortodonti tedavisi görme şansınızı kullanmak için ,ya da en azından bütün bunların nasıl olabileceğini bilmek amacıyla bir ortodonti uzmanından fikir almanızda fayda var.