Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Doğdukları andan itibaren çocuk hastalarımıza özel ilgi göstererek, onları diş hekimine alıştırmayı, diş sürme sırasını takip ederek, dişlerinin temizliğini öğretmeyi, 6 aylık kontrolleri yaparak, dişlerin çürümemesi için gereken önlemleri almayı hedefleyerek sağlıklı bireylerin yetişmesini hedefliyoruz.

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili sorularınız için lütfen Soru Cevap bölümümüzü ziyaret ediniz.

“Çocuk Ortodonti Tedavisi” seçeneklerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu diş hekimliği çocuklarınızın yapılan ilk ağız içi muayenesinin ardından çürük risk grubunun belirlenmesi ve çocuğunuza özel koruyucu bir program hazırlanmasını kapsamaktadır. Bu program diş hekimi ile ailenin ortaklaşa yürütecekleri bir program olacaktır. Koruyucu Diş Hekimliği aşağıdaki maddeleri içermektedir:

  • Ağız gelişiminin değerlendirilmesi
  • Çürük diş tespiti
  • Fissür örtücü
  • Flor uygulaması
  • Ağız bakımı eğitimi (Fırçalama ve diş ipi kullanımı)
  • Ağızla ilgili alışkanlıkların (parmak / biberon emme vs.) değerlendirilmesi
  • Düzgün beslenme alışkanlıkları kazandırılması
  • Düzenli diş hekimi kontrolü

Flor Uygulaması

Flor uygulaması, çürüksüz ağızlarda koruyucu olarak, özel üretilmiş tek kullanımlık kaşıklar ile jel kıvamındaki florürü dişlere lokal olarak tatbik etmek suretiyle yüksek seviyede florürün mine yapısını güçlendirmesi esasına dayanır.

Yaklaşık olarak 30- 60 saniye arasında dişlere tatbik edilir. 6 aylık düzenli kontrollerde flor uygulaması yapılması çürüğe karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Ampütasyon

Amputasyon süt dişlerindeki çürüğün dişi besleyen sinir ve damarlara kadar yayıldığı durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yetişkinlerde uygulanan kanal tedavisinin çocuklardaki versiyonudur.

Bu sayede sinir ve damarların sadece bir kısmı uzaklaştırılarak dişin canlı kalması ve ağız içinde sağlıklı bir şekilde görev yapması sağlanır.

Amputasyon tedavisinden sonra dişin üstüne dolgu ya da kaplama yapılır.

Fissür Örtücü

Fissür örtücüler, şekerli beslenmenin daha fazla olup, fırçalamanın yetersiz kaldığı 4-6 yaş civarı çocuklarda, henüz yeni çıkmış süt azıların, organik yüzdelerinin daha fazla olması ve çürümeye daha meyilli olması dolayısıyla uygulanan bir tür dolgu maddesidir.

Süt azıların çiğneme yüzeylerinde bulunan çukur ve olukları doldurur, sızdırmazlık sağlar ve dolayısıyla çürümeyi önler.

Diş minesini bakteri ve asitlerden korur.

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır.

Özellikle 1-3 yaş grubu çocukları kolay uyutmak amaçlı biberon içine ballı, şekerli ya da bisküvili süt gibi gıdaların konulup çocuğa
verilmesi veya emziğin şekerli gıdalara batırılması sonucu küçük yaştaki çocuklarda görülen yaygın çürüklere biberon çürüğü adı verilir.