Ortodonti Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyduğunuzu fark ettiniz, gülerken ağzını kapatanlardansınız, dişlerinizi kestirmek istemiyorsunuz, ama ya çok uzun sürerse diye endişe ediyorsunuz, hayal ettiğiniz bir gülüş var bunu size en doğru sürede, en sağlıklı ve kalıcı olarak verecek bir uzman arayışındasınız. Peki kime tedavi olacağınıza nasıl karar vereceksiniz?

Öncelikle ilk elemeyi gerçekten branşında en iyi ortodonti uzmanı olduğuna emin olduğunuz bir diş hekimi arayışına girerek başlayabilirsiniz. Neden? Ben de bu tedaviyi yapabilirim diyen hekimler, bir kaç kursa gidip, sertifika almış odasına asmış hekimler, bu işe gerçekten gönül vermiş iyi niyetli hekim arkadaşlara hele ki daha uygun fiyatlarla size bir hizmet sunuyorsa neden gitmeyesiniz??? Bu soruya kendime göre cevap vereceğim. Bir kursa gidip bir başkasının tecrübelerini dinlemekle, fakültede ortodonti anabilim dalında 6 yıl boyunca hocalar nezaretinde bu branşı öğrenmek, 200-300 hastayı baştan sona tedavi etmek, her türden anomali, her türden  vaka görmek,  hata yapmak, yapılan hatanın nasıl düzeltileceğini hocalardan vaka üstünde öğrenmek, hangi hatanın nelere mal olacağını bire bir deneyimlemiş olmak, her hafta vaka tartışmalarına katılmak, o bölümdeki tüm vakaları görmek, hangi vakaya neler planlanacağını, neden planlanacağını tartışarak öğrenmek ve fakülte sonrasında sadece ortodonti tedavisi yapmak, sabahtan akşama ortodonti hastası bakmak, her türden vakanın başlangıç sonuç kayıtlarına sahip olmak, dünyadaki kongrelere katılmak, takip etmek ve sürekli sadece bu konuda kendini geliştirmekle, bir ya da daha fazla kursa giderek, sıfır tecrübeyle, kendisini kontrol eden,hatasını fark edecek, yol yakınken o hatadan döndürecek bir bilen olmadan bu işe girişmek arasında dağlar kadar fark var, olmalı.

Peki, kapı kapı uzman doktor gezmeye başladınız. İlk doktor bir planlama yaptı, öteki bambaşka bir şey söyledi, bir başkası ötekiyle hemen hemen aynı şeyi söyledi ama farklı bir şeyler daha ekledi.. Hangisi doğru?

Hangisinin doğru olduğuna sizi ikna edebilen, nedenini sonucunu anlatabilen, benzer vaka başlangıç- bitim resimleri gösterebilen,kendi tedavi yöntemini sizin anlayıp takip edebileceğiniz noktaya indirgeyebilen, kafanızdaki  tüm soruları cevaplayıp sizi rahatlatan ve bir yandan da frekansınızın tutacağı doktor doğru olan. Ortodonti tedavisi uzun soluklu bir tedavi. Evet 3-6 ay arası sürede bitirmekten gurur duyduğumuz vakalar var ama bu tedavilerin ortalaması 1-1,5 senedir. Hele bir de  acil önlem amaçlı tedaviye 6-10 yaş arası başladı isek, ben size diyeyim, ilerde çocuklarınıza 3- 4 sene tel tedavisi gördüm diye başlayacağınız hikayeleriniz olacak. İşte bu noktada ister istemez hekiminizle anlaşıp anlaşamayacağınız da gerçekten çok önemli. Birbirimizi çok sık görecek olup, neredeyse artık aile kıvamına geldiğimiz hastalarımız da olabiliyor. Rahat konuşabildiğiniz, size zaman ayıran, sorularınızı cevaplayan, tedavinin gidişatı ile sık sık bilgi veren, baştan verdiği sözleri tutan, tedaviyi planlama aşamasına uzun süre ayıran, en sonda olacakları bile en başta söyleyen, vakanızı hem fonksiyonel hem estetik olarak planlayan, pembe-beyaz estetik açısından sizi bilgilendiren, dişlerinizin altın oranına dikkat eden, bazen hayal ettiğiniz gülümeseme için ortodonti sonrası bazı estetik uygulamaların da gerekebileceğinin altını baştan çizen, kullanacağı malzemeler ile ilgili detaylı bilgi veren hekim, sizin için doğru hekimdir.

Peki herkes için en önemli kriter olan maliyet durumu için ne denebilir? Neden X hekim Y fiyata yapıyor bu tedaviyi de, Z hekim farklı fiyata yapıyor? Neden A adlı arkadaşıma bu fiyatı verdiniz de bana farklı fiyat verdiniz?? Çünkü nasıl araba deyince tek bir tip fiyat yoksa, o arabanın kalitesine, motoruna, beygirine, aksesuarına göre fiyatlar değişiyor ise ortodonti tedavisi de tek tip değildir. Kişiye özeldir, vakanın durumuna göre değişir. Her doktor da kendi fiyat skalasını kendi yaratır. Bunu nasıl yapar? Öncelikle kendini objektif olarak değerlendirir. Hastaya sunabileceği konforu, sterilizasyonu, vereceği hizmeti, o hizmetin kalitesini, kullanacağı malzemeyi bilir. Bir poliklinikte haftanın bir günü, iki haftada bir ya da ayda bir çalışan ve size hizmet veren hekimin, her gün kendi yerinde olan, en ufak bir sıkıntınıza anında çözüm üreten hekimle aynı hizmeti veremeyeceği açıktır. Sizi, yapılacak işleme, uygulanacak kuvvete göre iki haftada bir çağırabilecek, bir işlemi sırf sizi rahat ettirmek için 2’ye, 3’e bölerek ufak ufak yapacak, gerekirse her hafta kontrol edebilecek, sizin hassasiyetlerinize göre gerekirse size uzun süreler ayırabilecek hekim ile, size çalışma koşulları gereği aynı kalitede sağlık hizmetini sunamayacak hekim fiyat olarak aynı değerde kıyaslanamaz.

Ortodonti tedavilerinin söz verilen sürelerde, hakkıyla bitmesi en önemli kriter sayılır ise eğer, bu çoğunlukla kendi yerinde çalışan, hastalarına tedavinin gereklerini zamanında yapabilecek ortodonti uzmanları için geçerli olacaktır.

Keyifle Gülebilmek Özgürlüktür! der, gülerken ağzınızı kapatma ihtiyacı hissetmediğiniz, kendinizden emin, keyifle gülümseyebildiğiniz bir yaşam dileriz.