Yetişkin Ağız ve Diş Sağlığı

Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavilerinin hakkını vererek yapan bir branştır. Yanlış açılan kanallar, ya da tam ucuna kadar açılamayan, temizlenemeyen kökler apikal kist gibi lezyonlara sebep olur ve sonunda diş kayıplarına kadar varabilen sonuçlar doğurur. Oysa iyi yapılan kanal tedavileri dişinizin ömrünü uzatır.

Sabit Protezler

Diş eksikliği olan hastalarda doğal dişlerden destek alarak ve onların üzerinde yapılan birtakım hazırlıklardan sonra yapıştırılan ve artık hiç çıkmayan protezlerdir. Burada yumuşak doku desteği söz konusu değildir.

Kuron, çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak boşlukların doldurulması işlemidir.

Sabit protezler, yapımlarında kullanılan malzemeye göre de sınıflandırılabilirler;

  • Metal destekli kron ve köprü
  • Zirkonyum destekli kron ve köprü
  • Tam porselen kron ve köprü

Hareketli Protezler

  • Total Protezler:Bunlar ağzında hiç dişi olmayan insanlara uygulanır. Altındaki mukoza ve kemik tarafından desteklenir. Ağız içinde çeşitli yollarla tutuculuk sağlayan ve takıp çıkarılabilen aygıtlardır.
  • Parsiyel Protezler: Ağzında bir veya birden çok diş eksikliği olan hastalar yapılan protez türüdür.

İmplant Destekli Protezler

İmplant uygulamaları, tek diş eksiklerinin yanı sıra bölümlü veya total dişsiz hastalarda fonksiyon, fonasyon ve estetik bakımından üstün, hastanın özgüvenini artıran sabit ve hareketli restorasyonların yapımına imkân tanır. İdeal bir implant destekli protetik restorasyon için tedavi planlaması çok önemlidir. Kemik Bağlantılı Protezler de denir, çünkü kemiğin içine yerleştirilen çeşitli maddeler aracılığıyla desteğini doğrudan doğruya kemikten alır. Çene kemiği içine yerleştirilen bu maddeler aynen doğal bir diş gibi yapılacak protezin dayanağını (abutment) oluşturur. Sonra bu dayanaklarla kemik arasında entegrasyon tamamlanınca, üzerine protez yapılır.

İmplant destekli protezleri iki ana başlıkta sınıflandırılabilir;

  • İmplant destekli sabit protezler
  • İmplant destekli hareketli protezler.

Estetik Gülüş

Yıllarca dişlerinin görünüşünden şikayetçi olan yetişkin hastalarımız en çok estetik kaygılar ve artık sonunda keyifli bir gülüş arzusu ile gelirler. Estetik gülüş tasarımı için birkaç branşın bir arada çalışması gerekir.

Porselen laminalar, halk arasında genelde yaprak porselen olarak bilinen porselen tipi, mine yüzeyinden minumum madde kaybı ile çok estetik bir görünüm sağladığı için genelde ilk tercihlerdir.

Özel kompozit dolgular ile de çok madde kaybı olmamış dişlerde arzu edilen diş rengi ve formu da kazanılabilir.

Sizi rahatsız eden diş eti gülümsemesi ise, farklı tedavi yöntemleriyle hayal ettiğiniz gülüşü sağlayabiliriz. Lazer gingivektomi, maxiller impaction, bu amaçlı bazı cerrahi yöntemler olup dişeti gülümsemesinin miktarına göre çözüm yolları olarak karşınıza çıkabilir.

Diş Beyazlatma

Diş teli (ortodonti) tedavisinden sonra yapılması daha uygun olup, hayal ettiğiniz gülüşü yakalamanızı sağlar.

Eklem Tedavisi

Ortodonti tedavisi başlamadan önce eklem şikayetleri ciddiye alınmalı, ağrı mutlaka giderilmelidir. Doğru teşhis ve tedavi için elle muayene yapılmalı ve röntgenle desteklenmelidir. Hastalığın şiddetine göre tedavi planlanmalı, vakaya uygun splint hazırlanmalı, gerekiyorsa ağrı kesici ve kas gevşetici ile desteklenmelidir. Çok şiddetli vakalarda ameliyat gerekebilir.

Alt çenesi çok geride ya da ileride olan vakalar eklem sorunu yaşamaya daha meyilli olup, belli bir rahatlama sağlandıktan sonra vakanın tam anlamıyla tedavisiyle eklemin üstüne binen yük iyice azalacaktır.