Kliniğimizde İlk Muayene

Kliniğimizde, ilk muayene için gelen hastalarımız önce bir form doldurarak hem sağlık hem kimlik bilgilerini hem de asıl şikayet ve beklentilerini bizimle paylaşırlar. Ardından ortodonti tedavi planlaması için en gerekli olan röntgenler çekilir. Çekilen röntgenler analiz edildikten sonra ağız içi muayene ve yüz dokuları incelenerek ortodonti tedavisi planlanır.

Burada esas önemli olan hastamızın yüz şekline, dudak yapısına ve kemik yapısına en uygun tedaviyi planlamak ve bu tedaviyi hastamızın hayatına, mesleğine, beklentilerine ve hedeflerine en uygun şekle büründürecek tedavi yöntemini ve malzemeleri seçmektir.

Ortodonti tedavisi, protez, implant, diş çekimi, kanal tedavisi, dolgu gibi diğer dental işlemlerden önce planlanmalıdır.

Röntgen cihazları görüntü kalitesi ve tabii ki sağlık açısından çok önemli olmasına rağmen ne yazık ki sadece fiyat bazında değerlendirilir olmuştur. Ücretsiz veya çok ucuza çekilen röntgenler hastalara çok cazip gelir ama kimse röntgen cihazının kalitesini, markasını sormaz merak etmez. Nasıl kıyafetler, ayakkabılar kalitelerine göre çeşitlilik gösteriyor ise bu cihazların da kalitelisi, pahalısı ucuzu, maksimum – minimum X-ışını vereni, X-ışını sızdıranı, röntgen görevlisinin röntgen çekilirken gerekli önlemleri ( kurşun vücut ve boyun önlükler) alanı almayanı söz konusu olabilir. Sıklıkla ellerinde kahve falını andıran röntgenlerle gelebiliyor hastalar. Farkı haklı olarak ancak sonradan görüp fark ediyorlar. Bu hususlar göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir.

Ortodonti tedavisi hayatta bir kere yapılması gereken, kalıcı, fonksiyonel ve en estetik çözümü beraberinde getirmesi planlanan bir tedavidir. Erken yaşta, acil olarak başlanması gereken vakalar haricinde 1 – 1,5 sene içinde bitmesinin mümkün olabilmesi için ilk muayene doğru ve detaylı yapılmalı, tedavi en doğru şekilde planlanmalıdır.