Ortodonti Tedavisinde İlk Muayene

Hem Yetişkin Ortodonti hem de Çocuk Ortodonti tedavilerinin en önemli seansı ilk muayenedir.
Kısa surede istenen sonucu elde etmek vakanın doğru teşhisinden geçer. Doğru teşhis, doğru tedavi planını getirir. Doğru tedavi planı da sizi hayal ettiğiniz gülüşe doğru zamanda ulaştırır.

Ne yazık ki ilk muayenenin önemini çoğu hasta iş işten geçtikten sonra anlar. Çünkü ilk muayeneyi ağız açıp kapamaktan ibaret görür, çekilmesi gereken röntgenleri gereksiz bulur ve hatta telefonda fiyat almak ister. Bugün domatesin bile çeşit çeşit olup farklı fiyatlara satıldığı ülkemizde neden standart tedavi fiyatı olmadığını, tedavilerin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini anlatmakta zorlanırız.

Ayni miktarda çapraşıklığı bir hastada hiç diş çekmeden çözebilirken, başka bir hastada sadece üst çeneden, başka bir hastada her iki çeneden diş çekerek çözmek durumunda kalabiliriz. Dudağınızın kalınlığından tutun, profilinizin görünümü, diş eti kalınlığı ve altındaki kemik miktarı bizim için çok belirleyici olup aynı ağız içi görünümünde farklı hareket etmemize sebep olabilir.

İlk muayene en belirleyici olup, unutulmamalıdır ki yanlış bir planlama ancak bir-iki sene sonra ortaya çıkacak olup düzeltmesi de bir o kadar zaman alacaktır.

Her zaman dediğimiz gibi Keyifle Gülebilmek Özgürlüktür!

Keyifli Gülüşler dileriz…

Kliniğimizde İlk Muayene

Kliniğimizde, ilk muayene için gelen hastalarımız önce bir form doldurarak hem sağlık hem kimlik bilgilerini hem de asıl şikayet ve beklentilerini bizimle paylaşırlar. Ardından ortodonti tedavi planlaması için en gerekli olan röntgenler çekilir. Çekilen röntgenler analiz edildikten sonra ağız içi muayene ve yüz dokuları incelenerek ortodonti tedavisi planlanır.

Burada esas önemli olan hastamızın yüz şekline, dudak yapısına ve kemik yapısına en uygun tedaviyi planlamak ve bu tedaviyi hastamızın hayatına, mesleğine, beklentilerine ve hedeflerine en uygun şekle büründürecek tedavi yöntemini ve malzemeleri seçmektir.

Ortodonti tedavisi, protez, implant, diş çekimi, kanal tedavisi, dolgu gibi diğer dental işlemlerden önce planlanmalıdır.

Röntgen cihazlarımız görüntü kalitesi ve tabii ki sağlık açısından çok önemli olmasına rağmen ne yazık ki sadece fiyat bazında değerlendirilir olmuştur. Ücretsiz veya çok ucuza çekilen röntgenler hastalara çok cazip gelir ama kimse röntgen cihazının kalitesini, markasını sormaz merak etmez. Nasıl kıyafetler, ayakkabılar kalitelerine göre çeşitlilik gösteriyor ise bu cihazların da kalitelisi, pahalısı ucuzu, maksimum – minimum X-ışını vereni, X-ışını sızdıranı, röntgen görevlisinin röntgen çekilirken gerekli önlemleri ( kurşun vücut ve boyun önlükler) alanı almayanı söz konusu olabilir. Sıklıkla ellerinde kahve falını andıran röntgenlerle gelebiliyor hastalar. Farkı haklı olarak ancak sonradan görüp fark ediyorlar. Bu hususlar göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir.

Ortodonti tedavisi hayatta bir kere yapılması gereken, kalıcı, fonksiyonel ve en estetik çözümü beraberinde getirmesi planlanan bir tedavidir. Erken yaşta, acil olarak başlanması gereken vakalar haricinde 1 – 1,5 sene içinde bitmesinin mümkün olabilmesi için ilk muayene doğru ve detaylı yapılmalı, tedavi en doğru şekilde planlanmalıdır.