Çocuk Ortodonti Tedavisi

Çocuklara ortodonti tedavisi kaç yaşında başlar?

Komşumun oğlu 12 yaşında başlamış tedaviye, siz niye 9 yaşında başlıyorsunuz?

Erken mi başladık, tedavimiz uzun sürüyor?

15 yaşına kadar beklememi söylemişlerdi, o yüzden şimdi muayeneye geldim.

Biz tüm dişler çıksın diye bekledik ondan gelmedik, geç mi kaldık?

Bu yazıda genelde duyduğum bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Çocuklarda ortodonti tedavisi planlarken, insanların en kıymetli varlığı ile ilgilendiğimizi hiçbir zaman unutmadan yaklaşım göstermek gerekiyor. Çocuk hastalarda yapılması planlanan her şey, detaylı bir şekilde anne-babalara anlatılmalı, adım adım, faz faz ne yapılacaksa baştan belirtilmelidir ki anne-babaların içleri rahat etsin, çocuklar da aşağı yukarı ne ile karşılacaklarını, tedavinin ne kadar süreceğini, tedavi süresince hangi kurallara uymaları gerektiğini bilsinler.

Biz kliniğimizde ilk muayene yaşı olarak 6 yaşını uygun görüyoruz. 6 yaşında, çok ufak dokunuşlarla çok ciddi sorunları engellemek mümkün olabiliyor. Bu yaşta üst çene kemik yapısındaki bozuklukları teşhis edip tedavi etmek çok daha kolay, ve kalıcı olabiliyor. Dar ve geride konumlanmış üst çene kolaylıkla öne alınıp, genişletilerek ilerde ameliyat edilmekten kurtulabiliyor. Geride veya önde konumlanmış alt çene ise problem, çocuk hastamızı kontrol altında tutarak doğru yaşta kemik yapısını ölçerek, sefalometrik röntgen analizleriyle eğer mümkünse ameliyatsız öne alabiliyoruz. Alt çenenin çok önde konumlandığı ve daha da büyüme eğilimi gösteren, genetik faktörlerin çok baskın olduğu vakalarda doğru takip ile gene doğru yaşta müdehalaler ve en son ortognathik cerrahi ile vakaları en ideal şekilde bitiriyoruz.

Genetik faktörlere bağımlı kemiksel problemler dışında, süt dişlerinin erken çürümesi veya zamansız kayıplarının sebep olduğu yer darlıklarına önlem alabiliyor, kayıp yeri geri kazanabiliyor veya çok şiddetli yer darlıklarında seri çekim planlamasıyla küçük yaşlarda vakaları kalıcı olarak çözebiliyoruz.

Ağız solunumu, parmak emme, dil itimi gibi bizim kötü alışkanlık olarak tabir ettiğimiz sorunları bazen anne-babadan önce teşhis edebilip, alışkanlık kırıcı apereylerle çok daha büyük sorunların oluşmasını engelleyebilir, veya oluşmaya başlamış sorunu düzeltip tamamen ortadan kalkmasını sağlayabiliyoruz.

Çocuk ortodonti tedavisi her zaman olduğu gibi, her vakaya göre farklılık gösteren, her bireyin farklı yaşlarda farklı yöntemlerle tedavi edildiği bir ortodonti tedavisi olup, erken teşhisin çok önem arz ettiğini unutmamakta fayda vardır.